Integruotos sveikatos ir karjeros pamokos Marijampolės Sūduvos gimnazijoje: energija ar pavojus? Energinių gėrimų žala sveikatai

untitled 212025 metų sausio 9 dieną Marijampolės Sūduvos gimnazijoje įvyko integruotos sveikatos ir karjeros pamokos, kurių metu II klasių mokiniai nagrinėjo energinių gėrimų poveikį žmogaus organizmui. Pamokų tikslas buvo supažindinti mokinius su šių gėrimų sudėtimi bei skatinti atsakingą požiūrį į jų vartojimą. Pamokas vedė sveikatos specialistė Gintarė Kulbienė ir karjeros specialistė Karolina Dzingaitė.
Pamokų metu buvo aptarta, kaip mūsų organizmą veikia energetiniuose gėrimuose esantys kofeinas ir cukrus. Kofeinas, suteikiantis trumpalaikį energijos antplūdį, gali sukelti nemigą, nervingumą ir širdies ritmo sutrikimus, per didelis cukraus kiekis gali prisidėti prie svorio augimo ir kitų sveikatos problemų, tokių kaip cukrinis diabetas, bei abu šie ingredientai gali sukelti priklausomybę.
Mokiniai diskutavo, kodėl jaunimas dažnai renkasi energinius gėrimus, nors žino jų apie jų žalą, ir kaip socialinis spaudimas bei noras greitai pasijusti energingam gali skatinti tokių gėrimų vartojimą. Pamokos pabaigoje buvo akcentuota, kad geriausias pasirinkimas organizmui – tai paprastas vanduo. Nors ant energinių gėrimų pakuočių rašoma ZERO SUGAR, nereiškia, kad tai yra sveikiau. Cukrus yra pakeičiamas saldikliais, kurie taip pat kelia didžiulį pavojų sveikatai.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė,
vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje,
Gintarė Kulbienė

Pamokos apie antibiotikų atsparumą Marijampolės Sūduvos gimnazijoje

6895c04e 00d1 4383 8c73 5c1d781072da2025 m. sausio 7 dieną I klasėse per gyvenimo įgūdžių pamokas buvo nagrinėjama labai svarbi tema – antibiotikų atsparumas. Pamokas vedė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Gintarė Kulbienė ir karjeros specialistė Karolina Dzingaitė.
Antibiotikų atsparumas yra viena iš pagrindinių grėsmių visuomenės sveikatai šiandien, todėl labai svarbu, kad jauni žmonės suprastų šios problemos rimtumą ir žinotų, kaip atsakingai vartoti antibiotikus. Pamokų metu mokiniai sužinojo, kas yra antibiotikų atsparumas, kodėl jis atsiranda ir kaip jis gali paveikti mūsų sveikatą.
O pirmokai, kad geriau įsisavintų informaciją, atliko įvairias užduotis.
Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje,
Gintarė Kulbienė

Respublikinė mokslinė-praktinė konferencija „Mokykla be narkotikų – misija (ne)įmanoma“

2024 m. gruodžio 11 d. Marijampolės Sūduvos gimnazijoje vyko respublikinė mokslinė-praktinė konferencija, skirta žalingų įpročių ir psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijai tarp moksleivių. Šiais metais tai jau antroji respublikos mastu vykusi konferencija gimnazijoje, ir ji tapo svarbiu žingsniu stiprinant bendruomenės sąmoningumą bei įsipareigojimą kovoti su narkotikų vartojimu tarp jaunų žmonių. Marijampolės Sūduvos gimnazija priklauso Lietuvos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklui, ir ši konferencija dar kartą patvirtino mūsų įsipareigojimą rūpintis mokinių sveikata ir gerove.
Konferencijos tikslas buvo atkreipti dėmesį į didėjantį psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą tarp jaunimo, siekiant sukurti sąmoningumą ir stiprinti bendruomenės pastangas šiai problemai spręsti.
Konferencijos idėja kilo fizinio ugdymo mokytojai ekspertei Linai Jaruševičienei, kurios iniciatyva ir entuziazmas tapo pagrindu šio svarbaus renginio organizavimui. Mokytojos iniciatyvą palaikė ir padėjo organizuoti konferenciją Marijampolės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Gintarė Kulbienė. Žinoma, prie konferencijos įgyvendinimo prisidėjo visa gimnazijos bendruomenė, ypač administracija, VGK, kurių aktyviu palaikymu buvo įgyvendinta ši konferencija.
Dėkojame dalyvavusiems lektoriams, kurie mokslo ir praktikos žiniomis dalijosi su dalyviais: prof. hab. dr. Albertas Skurvydas, kalbėjęs apie „Moksleivių fizinio, emocinio ir kognityvinio ugdymo darną“, lektorė Renata Latvėnienė, kurios pranešimas apie bendruomenės stiprybę ir psichinės sveikatos kūrimą buvo itin įkvepiantis, bei lektorė Vida Norkūnienė, sertifikuota priklausomybių konsultantė, aptarusi psichotropinių medžiagų vartojimo „kultūrą“ ir prevenciją. Taip pat dėkojome už atvirumą Alfa centro įkūrėjui, vadovui Vladislavui Pociui, kuris dalijosi savo patirtimi ir parodė dokumentinį filmą „Gimęs antrą kartą“.
Norime padėkoti visai konferencijos organizavimo komandai: visuomenės sveikatos priežiūros specialistei Gintarei Kulbienei, psichologei Lilijai Kavaliauskienei, specialiajai pedagogei Loretai Papečkienei, karjeros specialistei Karolinai Dzingaitei, fizinio ugdymo mokytojai Rasai Stakvilevičiūtei už pagalbą, kurių dėka renginys buvo sklandus ir įdomus.
Stalus papuošė technologijų mokytoja Jurgita Rutkauskienė, kurios kūrybiškumas suteikė konferencijai papildomo žavesio, o stendą su mokiniais parengė gyvenimo įgūdžių mokytoja Lina Kasperavičienė. Be visų minėtų, dėkojame ir visiems Marijampolės Sūduvos gimnazijos mokytojams už jų pagalbą, prisidėjus prie konferencijos sėkmės.
Ši konferencija buvo puiki galimybė ne tik gauti naujų žinių ir įžvalgų, bet ir paskatinti aktyvų jaunimo įsitraukimą į kovą prieš narkotikus bei žalingus įpročius. Tik kartu galime kurti sveikesnę ir stipresnę ateitį.
Dėkojame visiems dalyviams ir organizatoriams už nuolatinį indėlį į šį svarbų darbą!
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Gintarė Kulbienė

Pasaulinė AIDS diena Marijampolės Sūduvos gimnazijoje

Gruodžio 1 dieną kiekvienais metais minima Pasaulinė AIDS diena, kuri skirta atkreipti dėmesį į ŽIV ir AIDS prevenciją. Šia proga pirmąją gruodžio savaitę Marijampolės Sūduvos gimnazijoje sveikatos specialistė Gintarė Kulbienė kartu su specialiąja pedagoge Loreta Papečkiene vedė pamokas, skirtas šiai aktualiai temai paminėti, o gyvenimo įgūdžių mokytoja Lina Kasperavičienė su mokiniais paruošė stendą, kurį visa gimnazijos bendruomenė galėjo pamatyti pirmo aukšto fojė.
  Per pamokas buvo akcentuojama, kaip plinta ir neplinta ŽIV, o mokiniai turėjo galimybę praktiškai atlikti įvairias užduotis, kurias pristatė likusiai klasei. Pamokos pabaigoje visi mokiniai dalyvavo Kahoot žaidime, kurį sukūrė klasių savanoriai. Šis interaktyvus užsiėmimas padėjo ne tik aktyviai dalyvauti žaidime, įtvirtinti žinias, bet ir ugdė komandinius gebėjimus.
   Norėdami paskatinti mokinius ir įvertinti jų pastangas, geriausiai pasirodžiusiems mokiniams buvo įteikti Marijampolės visuomenės sveikatos biuro prizai.
Ačiū visiems, prisidėjusiems prie šios svarbios dienos minėjimo, prisimenant AIDS prevenciją!
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė,
vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje,
Gintarė Kulbienė

Klasės mikroklimato gerinimo užsiėmimai I klasių gimnazistams

Spalio–gruodžio mėnesiais Marijampolės Sūduvos gimnazijoje I klasių gimnazistams vyko klasės mikroklimato gerinimo užsiėmimai. Šie užsiėmimai, kuriuose kiekviena klasė dalyvavo po du kartus, buvo organizuoti siekiant padėti jauniems žmonėms geriau susipažinti tarpusavyje, kurti draugišką ir palaikančią mokyklos bendruomenę. Užsiėmimus vedė Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro psichologas Julius Jatautas, kuris dalijosi patarimais, kaip išspręsti iškilusius socialinius ir emocinius iššūkius, stiprinti tarpusavio santykius ir kurti sveiką mokyklos aplinką. Mokiniai užsiėmimų metu gavo teorinių ir praktinių žinių apie tai, kas svarbu dirbant komandoje.
Tai buvo puiki galimybė pirmokams susitarti dėl bendrų vertybių, išmokti veiksmingų bendravimo ir komandinio darbo įgūdžių.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė,
vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje,
Gintarė Kulbienė

Marijampolės Sūduvos gimnazija prisidėjo prie Nacionalinio judumo iššūkio

Marijampolės Sūduvos gimnazija aktyviai dalyvavo Nacionaliniame judumo iššūkyje, kuris vyko du mėnesius: nuo rugsėjo 16  iki lapkričio 16 dienos Per šį laikotarpį gimnazijos bendruomenė, propaguodama fizinį aktyvumą ir sveiką gyvenimo būdą, rinko žingsnius. Kaip paskatinimas buvo paskelbta, kad daugiausiai žingsnių surinkę dalyviai bus apdovanoti Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro prizais.
Apdovanojimai ir įvertinimai
Lapkričio 20 dieną gimnazijos direktorė A. Vaičiulienė įteikė prizus geriausiems žingsnių rinkėjams. Iš mokytojų daugiausiai nužingsniavo Rasa Stakvilevičiūtė, kuri perkopė net 2 milijonų žingsnių ribą. Antrąją vietą užėmė Virginija Gurevičienė, o trečiąją – Daiva Bučinskienė.
Tarp mokinių lyderė buvo Evita Juodviršytė, kuri  surinko daugiau nei 800 tūkstančių žingsnių. Antrąją vietą užėmė Gerardas Juraitis, o trečiąją – Dominykas Varžaitis.
Iš tėvų daugiausiai nužingsniavo Genoefa Labanauskienė, kuri peržengė 1 milijono žingsnių ribą. Antrąją vietą užėmė Kristina Globienė, o trečiąją – Dana Romikaitienė.
Kartu pasiekta daugiau nei 28 milijonai žingsnių
Per šiuos du mėnesius visa gimnazijos bendruomenė, t.y. mokiniai, mokytojai ir tėvai, nuėjo daugiau nei 28 milijonus žingsnių, o tai yra daugiau nei 20 tūkstančių kilometrų! Vadinasi,  aplink Lietuvą apėjome net 12 kartų! Visiems kartu pavyko užauginti daugiau nei 100 tūkstančių virtualių medžių, o tai dar kartą įrodo, kaip svarbu rūpintis savo sveikata ir aplinka.
Ačiū visiems dalyvavusiems!
Visa gimnazijos administracija ir sveikatos specialistė Gintarė dėkoja visiems, prisijungusiems ir aktyviai dalyvavusiems šiame judumo iššūkyje. Kartu mes tikrai galime pasiekti daugiau! 💪🌳
Ačiū.
Sveikatos specialistė
Gintarė

Publish modules to the "offcanvs" position.