Psichoaktyvios medžiagos – naudinga ar žalinga?

Gegužė yra minima kaip mėnuo prieš rūkymą, o gegužės 31 d. – Pasaulinė diena be tabako. Nikotinas – psichoaktyvi medžiaga, kuri veikia centrinę nervų sistemą ir sukelia priklausomybę. 2021 metais Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento užsakymu vykdyto psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimo bendrojoje populiacijoje tyrimo duomenimis, 14,1 proc. 15–64 metų amžiaus Lietuvos gyventojų bent kartą gyvenime buvo vartoję bent vieną narkotiką.
          Narkotikų vartojimas taip pat buvo labiau paplitęs tarp jaunesnių (15-34 m.) nei tarp vyresnių (35-64 m.) gyventojų. Naujausiais Pasaulinio sveikatos organizacijos duomenimis, net kas trečias 15-metis Lietuvoje rūko elektronines cigaretes.
          Siekiant atkreipti dėmesį į šią problemą, egzistuojančią ne vien Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, gimnazijoje visą gegužės mėnesį vyko integruotos biologijos pamokos 9 klasių mokiniams, per kurias gimnazistai,  paruošę skaidres, patys pasakojo apie psichoaktyvias medžiagas bei jų žalą organizmui. Žinių įtvirtinimui birželio mėnesio 4 dieną sveikatos specialistė kartu su psichologe, socialine darbuotoja, specialiąja pedagoge, karjeros specialiste ir 9 klasių mentoriais suorganizavo protų mūšį ,,Priklausomybė ar laisvė – ką renkiesi tu?‘‘. Mokiniai atsakinėjo ne vien į klausimus, bet turėjo atlikti ir kelias praktines užduotis. Kol komisija skaičiavo grupelių rezultatus, mokiniai stebėjo saugumo valdymo skyriaus specialistę Kotryną Misiūnaitę su tarnybiniu šunimi, taip galėjo iš arčiau susipažinti su kinologo profesija bei sužinoti, kaip kinologai su šunimis gali aptikti psichoaktyvias medžiagas. Suskaičiavus balus, geriausiai pasirodžiusios grupelės buvo apdovanotos Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro prizais kuriuos įteikė gimnazijos direktorė Audronė Vaičiulienė.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė,
vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje,
Gintarė Kulbienė

Sveikiname!

Padeka

Gimnazijos mokiniai dalyvavo Respublikinėse pirmos pagalbos varžybose

Pirmoji pagalba – keli paprasti veiksmai, kuriuos atlikus laiku galima išgelbėti gyvybę. Sustojus širdžiai, stipriai kraujuojant ar užspringus kiekviena minutė yra labai svarbi. Kovo 29 dieną Sūduvos gimnazijos moksleivių komanda, lydima sveikatos specialistės G. Kulbienės ir biologijos mokytojos R. Kazlauskienės, dalyvavo Lietuvos mokyklų pirmosios pagalbos varžybose, kuriose buvo susirinkusios 51 komanda. Mokiniai turėjo atlikti 5 praktines užduotis ir testą. Gautos užduotys nebuvo lengvos, bet komanda pasirodė labai gerai.
        Šiais metais gimnazijai atstovavo viena komanda, tačiau kitais metais, mokinių pageidavimu, planuojame sudaryti dvi komandas.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Gintarė Kulbienė

Vandens dienos minėjimas ,,Vanduo ir Žemė‘‘ Sūduvos gimnazijoje

Vanduo yra pagrindinė kūno sudedamoji dalis. Jis sudaro apie 60-70 proc. suaugusio žmogaus kūno masės, vaiko – apie 80 proc. Toks didelis vandens kiekis organizme rodo, koks svarbus žmogaus savijautai yra vanduo. Vanduo palaiko gyvybines funkcijas, normalią kūno temperatūrą. Jis būtinas medžiagų apykaitos procesui. Vanduo mažina nuovargį, galvos skausmą, teikia energijos ir slopina alkį. Jei odos ląstelės gauna pakankamai vandens, oda lieka elastinga, ne taip greitai raukšlėjasi ir sensta. Kaip organizmas mums rodo, kad jam trūksta vandens? Galite pradėti jausti raumenų spazmus, pagreitėja širdies veikla, skauda galvą, džiūsta burnos gleivinė, pagriežtėja veido bruožai, įdumba akys, suglemba oda (ją sužnybus, raukšlė išsilygina lėtai). Inkstai pradeda ,,taupyti” skysčius, todėl žmogus šlapinasi retai ir po truputį.

Klasės mikroklimato gerinimo užsiėmimai

      Vasario 5-9 dienomis I klasių moksleiviai dalyvavo asmeninio augimo ir klasės mikroklimato gerinimo užsiėmimuose. Šių užsiėmimų metu gimnazistai atliko įvairias praktines, simuliacines užduotis komandoje, taip geriau pažindami savo grupę ir suprasdami komandinio darbo privalumus bei galimybes. Vėliau buvo aptariami komandinio darbo principai bei grupės įtaka mums. Užsiėmimus vedė Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro psichologas Julius Jatautas ir psichologė Monika Budreikaitė.

Sveikatos popietės Sūduvos gimnazijoje

422700279 1070789134131570 3593057406448032129 n 1
Šaltuoju sezonu žmonės dažnai tampa vangesni, trūksta motyvacijos, energijos, norisi miego. Tai gali lemti ne vien miego trūkumas, mažesnis suvartojamo vandens kiekis, bet ir vitamino D trūkumas. Ką dažniausiai daro žmonės, kad jaustųsi aktyvesni, žvalesni ir susikaupę? Vieni vartoja papildus, reguliuoja mitybą, o kiti vartoja įvairias tonizuojančias priemones (kavą, energinius gėrimus),  kurios turi trumpalaikį poveikį, prie kurio greitai priprantama. Viena iš tonizuojančių priemonių  yra energiniai gėrimai, kurie  patinka ir jaunimui. Išgėrus energinio gėrimo mūsų organizmas pradeda dirbtinai naudoti savo resursus, kad stimuliuotų mūsų organizmo funkcijas. Kas vyksta po to? Tiesiog trūksta energijos... Taigi, ar tikrai energiniai gėrimai mums suteikia energijos?
           Siekiant parodyti, kokią žalą energiniai gėrimai gali padaryti žmogaus organizmui, visą sausio mėnesį per klasių valandėles visuomenės sveikatos specialistė Gintarė Kulbienė ir Sūduvos gimnazijos III klasės mokinė Klaudija Paužaitė visų I-II klasių gimnazistams vedė paskaitas apie energinius gėrimus, o įtvirtindami žinias mokiniai dalyvavo protmūšyje.  Geriausiai pasirodę gimnazistai buvo apdovanoti Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro prizais.
 
Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje,
Gintarė Kulbienė

Publish modules to the "offcanvs" position.