Sveikatos popietės Sūduvos gimnazijoje

422700279 1070789134131570 3593057406448032129 n 1
Šaltuoju sezonu žmonės dažnai tampa vangesni, trūksta motyvacijos, energijos, norisi miego. Tai gali lemti ne vien miego trūkumas, mažesnis suvartojamo vandens kiekis, bet ir vitamino D trūkumas. Ką dažniausiai daro žmonės, kad jaustųsi aktyvesni, žvalesni ir susikaupę? Vieni vartoja papildus, reguliuoja mitybą, o kiti vartoja įvairias tonizuojančias priemones (kavą, energinius gėrimus),  kurios turi trumpalaikį poveikį, prie kurio greitai priprantama. Viena iš tonizuojančių priemonių  yra energiniai gėrimai, kurie  patinka ir jaunimui. Išgėrus energinio gėrimo mūsų organizmas pradeda dirbtinai naudoti savo resursus, kad stimuliuotų mūsų organizmo funkcijas. Kas vyksta po to? Tiesiog trūksta energijos... Taigi, ar tikrai energiniai gėrimai mums suteikia energijos?
           Siekiant parodyti, kokią žalą energiniai gėrimai gali padaryti žmogaus organizmui, visą sausio mėnesį per klasių valandėles visuomenės sveikatos specialistė Gintarė Kulbienė ir Sūduvos gimnazijos III klasės mokinė Klaudija Paužaitė visų I-II klasių gimnazistams vedė paskaitas apie energinius gėrimus, o įtvirtindami žinias mokiniai dalyvavo protmūšyje.  Geriausiai pasirodę gimnazistai buvo apdovanoti Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro prizais.
 
Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje,
Gintarė Kulbienė

Sveikos mokyklos link

sveikata n

2023 metų gegužės mėnesį gimnazija prisijungė prie sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo. Šis tinklas šiais metais minėjo savo 30-metį. Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė skyrė paskatinamąją dovaną gimnazijai tapus sveikatą stiprinančia mokykla. Visa gimnazijos bendruomenė labai dėkoja už dovanas, kurių sulaukė kaip tik prieš šventes.

 

 

Sveikatos ugdymo veiklos Sūduvos gimnazijoje

                  Sveikata – didžiausia vertybė. Sveikatos ugdymas, kaip teigia Pasaulio sveikatos organizacija, - tai sąmoningai sudarytos sąlygos, kurių tikslas - ne tik suteikti žinių, bet ir padėti formuotis teigiamoms sveikatos atžvilgiu elgesio nuostatoms bei sveikos gyvensenos įgūdžiams, padėti atsisakyti žalingų įpročių bei keisti požiūrį į sveikatą. Vaikų fizinei ir emocinei sveikatai turi įtakos paveldimumas, fizinė aplinka (temperatūra, apšvietimas, vėdinimas), socialinė aplinka (šeimos ekonominė bei socialinė padėtis, tradicijos, ugdymo proceso organizavimas), gyvenimo būdas (mityba, fizinis aktyvumas, darbo ir poilsio režimas, žalingi įpročiai, santykiai su aplinkiniais), asmeninės nuostatos bei įpročiai.
                  Siekiant ugdyti mokinius sveikatinimo linkme, spalio ir lapkričio mėnesiais Sūduvos gimnazijoje pamokų bei klasės valandėlių metu vyko įvairūs sveikatos ugdymui skirti užsiėmimai. Visuomenės sveikatos pirežiūros specialistė Gintarė Kulbienė kartu su mokiniais per pamokas kalbėjo apie sveiką mitybą, valgymo sutrikimus bei vedė mankštas su šiaurietiškomis lazdomis. Taip pat per pamokas buvo kalbama apie pagrindinius sveikos mitybos principus, vandens svarbą mūsų organizmui, buvo mokoma,  kaip apskaičiuoti vandens kiekį, kurį turėtume išgerti per dieną, kokią naudą mums teikia vitaminai ir pan. Gimnazistai taip pat mokėsi apskaičiuoti cukraus kiekį produkte. Kalbėta ir apie valgymo sutrikimus: kokie jie būna, kaip atpažinti ir kur kreiptis pagalbos. Įtvirtindami žinias mokiniai atsakinėjo į klausimus kahoot platformoje.

Pamokos apie užkrečiamas ligas, rankų higieną ir antibiotikų atsparumą

    Lapkričio 18- ąją minima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Šios iniciatyvos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į atsakingą ir tinkamą antibiotikų vartojimą ir taip prisidėti prie bakterijų atsparumo plitimo stabdymo bei išsaugoti antibiotikų veiksmingumą ateities kartoms. Todėl, siekiant plėsti šios srities žinias, lapkričio mėnesį Marijampolės Sūduvos gimnazijoje integruotas pamokas gimnazistams apie tinkamą antibiotikų vartojimą, rankų higieną vedė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Gintarė Kulbienė. Mokiniams buvo akcentuojama, jog antibiotikai neveikia virusų, o veikia tik bakterijų sukeltas infekcijas, todėl antibiotikai nėra veiksmingi sergant gripu ar peršalimo ligomis.
   O pagrindinis ir pats paprasčiausias būdas, kovojant su užkrečiamomis ligomis, yra tinkama rankų higiena.

Maisto diena Sūduvos gimnazijoje

Kiekvienais metais spalio 16 dieną visame pasaulyje yra minima pasaulinė maisto diena. Kiekvienas iš mūsų turime pasirinkimą, ką valgyti ar gerti. Mūsų gaminimo įpročiai turi įtakos ne tik sveikatai, gerai fizinei ir emocinei savijautai, bet ir daugeliui kitų svarbių sričių – aplinkos taršai, klimato kaitai, biologinei įvairovei. Pasak higienos instituto, ,,tvari mityba prisideda prie visapusiškos asmens sveikatos ir gerovės, tausoja gamtą, maisto resursus, mažina maisto švaistymą, naudoja paprastesnius gamybos būdus, atsižvelgia į vietinę maisto gamybą bei produktų sezoniškumą. Be to, tai būdas prisidėti prie gamtos išteklių tausojimo kasdieniais mūsų pasirinkimais, kurie yra saugūs, lengvai prieinami, įperkami ir kultūriškai priimtini.‘‘
Paminėdamos šią dieną, spalio 16 dieną visuomenės sveikatos specialistė Gintarė, karjeros specialistė Karolina, biologijos mokytoja Lina bei I klasių mokinės gimnazijoje per ilgąsias pertraukas organizavo įvairių užsiėmimų, susijusių su fizine bei emocine sveikata. Užsiėmimuose dalyvavo visa gimnazijos bendruomenė. Skatinant rinktis sveiką užkandį buvo dalinami obuoliai. Taip pat turėjome svečią iš maisto banko, kuri mokiniams papasakojo apie maisto švaistymą.

Psichinės sveikatos gerinimas

Kiekvienais metais spalio 10 d. visame pasaulyje yra minima psichinės sveikatos diena. Psichinė sveikata yra ne mažiau svarbi nei fizinė sveikata, nes esant blogai psichinei sveikatai fizinis kūnas dažniausiai į tai reaguoja – prasideda galvos skausmai, ligos ir pan.
Norint stiprinti mokinių emocinę sveikatą ir mažinti išankstinį nusistatymą šioje srityje,   spalio 9 dieną Sūduvos gimnazijos mokiniai kartu su sveikatos specialiste Gintare Kulbiene ir karjeros specialiste Karolina Dzingaite lankėsi Marijampolės moksleivių kūrybos centre, Atvirojo jaunimo centro skyriuje  Jame vyko renginys su projekto ,,Žvelk giliau‘‘ koordinatore Jovita Viatkinaite ir jaunimo psichikos sveikatos ambasadoriais. Renginyje gimnazistai kartu su Rygiškių Jono bei  Liudvinavo Kazio Borutos gimnazijų mokiniais diskutavo emocinės sveikatos temomis, grupelėse atliko užduotis, o aktyviausiai į veiklas įsijungę mokiniai paskatinimui gavo projekto ,,Žvelk giliau‘‘ prizus.

Publish modules to the "offcanvs" position.