Miego ir laimės diena

       Mokslininkų nuomone, paaugliai turėtų miegoti 9–10 valandų per parą. Neišsimiegojusiam žmogui sunkiau sekasi dieną susikaupti, padidėja dirglumas, prarandamas budrumas, lėtėja reakcija. Ilgainiui, nuolatos neišsimiegant, sutrinka sveikata, smegenų funkcijos, susijusios su dėmesio sukaupimu, atmintimi, sumažėja imunitetas, sutrinka apetitas. Paaugliai yra linkę eiti miegoti vėliau nei vaikai ar suaugusieji, bet taip pat linkę ir vėliau keltis ryte. Toks miego ir kėlimosi ritmas yra labai nepalankus paaugliui, nes daugeliui tenka anksti eiti į mokyklą. Tai paaiškina, kodėl dauguma paauglių miega tik 6–6,5 valandos per naktį. 
       Mažiau nei 7 valandas miegantys žmonės pasižymi silpnesniu imunitetu, jaučia intensyvesnį skausmą, dažniau daro klaidų dirbdami bei patiria transporto avarijų. Svarbu paminėti, kad ne tik miego trūkumas, bet ir jo perteklius neigiamai veikia fizinę ir psichologinę žmogaus sveikatą. Dėl to gali atsirasti išsiblaškymas, dėmesio koncentracijos ar atminties sutrikimų, padidėti nerimas, dirglumas ir irzlumas.
       Kovo 18 dieną visas pasaulis mini tarptautinę Miego dieną, o kovo 20  – tarptautinę Laimės dieną. Gerai išsimiegoję žmonės būna žvalūs, energingi bei laimingi. Norėdamos atkreipti visų dėmesį į miego ir emocinės būklės svarbą, kovo 17 dieną Marijampolės Sūduvos gimnazijoje sveikatos specialistė Gintarė kartu su psichologe Lilija ėmėsi iniciatyvos ir šią dieną rengė įvairias akcijas. Ryte mokinius ir mokytojus prie paradinių durų pasitiko miego ambasadoriai. 9-10 klasių mokiniai per pirmas 3 pamokas turėjo progą spalvomis išreikšti, kaip jie jaučiasi gimnazijos erdvėse. Mokytojų kambaryje veikė ,,Mokytojų emocijų barometras‘‘, kuriame mokytojai galėjo žymėti, kaip jie jaučiasi šiandien. Ilgųjų pertraukų metu gimnazijos bendruomenę kalbino laimės ambasadoriai. Vestibiulyje stovėjo stendas ,,Miegas=?’’, kuriame visi norintys galėjo parašyti, su kuo jiems asocijuojasi miegas. Stende ,,Mitas ar faktas’’ gimnazistai bei mokytojai bandė atspėti, kurie teiginiai apie miegą yra mitai, o kurie -  tikri faktai. Po 4 pamokų buvo skelbiami rezultatai. Gauti rezultatai parodė, kad šiandien didžioji dalis mokytojų jaučiasi džiaugsmingai ir pavasariškai. O gimnazijoje yra daug erdvių, kuriose mokiniai jaučia laimę ir džiaugsmą.
Visuomenės sveikatos specialistė,
vykdanti sveikatos priežiūrą mokyklose
Gintarė Kulbienė