Gegužė yra minima kaip mėnuo prieš rūkymą, o gegužės 31 d. – Pasaulinė diena be tabako. Nikotinas – psichoaktyvi medžiaga, kuri veikia centrinę nervų sistemą ir sukelia priklausomybę. 2021 metais Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento užsakymu vykdyto psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimo bendrojoje populiacijoje tyrimo duomenimis, 14,1 proc. 15–64 metų amžiaus Lietuvos gyventojų bent kartą gyvenime buvo vartoję bent vieną narkotiką.
Narkotikų vartojimas taip pat buvo labiau paplitęs tarp jaunesnių (15-34 m.) nei tarp vyresnių (35-64 m.) gyventojų. Naujausiais Pasaulinio sveikatos organizacijos duomenimis, net kas trečias 15-metis Lietuvoje rūko elektronines cigaretes.
Siekiant atkreipti dėmesį į šią problemą, egzistuojančią ne vien Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, gimnazijoje visą gegužės mėnesį vyko integruotos biologijos pamokos 9 klasių mokiniams, per kurias gimnazistai, paruošę skaidres, patys pasakojo apie psichoaktyvias medžiagas bei jų žalą organizmui. Žinių įtvirtinimui birželio mėnesio 4 dieną sveikatos specialistė kartu su psichologe, socialine darbuotoja, specialiąja pedagoge, karjeros specialiste ir 9 klasių mentoriais suorganizavo protų mūšį ,,Priklausomybė ar laisvė – ką renkiesi tu?‘‘. Mokiniai atsakinėjo ne vien į klausimus, bet turėjo atlikti ir kelias praktines užduotis. Kol komisija skaičiavo grupelių rezultatus, mokiniai stebėjo saugumo valdymo skyriaus specialistę Kotryną Misiūnaitę su tarnybiniu šunimi, taip galėjo iš arčiau susipažinti su kinologo profesija bei sužinoti, kaip kinologai su šunimis gali aptikti psichoaktyvias medžiagas. Suskaičiavus balus, geriausiai pasirodžiusios grupelės buvo apdovanotos Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro prizais kuriuos įteikė gimnazijos direktorė Audronė Vaičiulienė.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė,
vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje,
Gintarė Kulbienė