Kalėdinė Expo 2024

Gruodžio 9 dieną gimnazijoje vyko mokinių įkurtų mokomųjų bendrovių Kalėdinė Expo 2024. Mokiniai per pertraukas gimnazijos vestibiulį pavertė kūrybos ir verslumo erdve. Čia jie demonstravo savo gaminamus produktus, juos pristatė bendruomenei bei pardavinėjo.   O gruodžio 10 dieną jaunieji verslininkai pristatė savo verslus ir Marijampolės verslininkams, kurie tapo komisijos nariais bei nominacijų skelbėjais.
       Buvo pristatyta net 15 originalių idėjų – nuo pulsą matuojančių marškinėlių iki išmaniosios šiukšliadėžės, kuri rūšiuoja ir presuoja atliekas. Šie projektai ir prototipai – atkaklaus darbo ir drąsos pradėti verslą dar mokyklos suole rezultatas
    Sūduvos gimnazijos nominacijos: Praktiškiausia MMB išrinkta EconoVision komanda iš II S,  gaminanti daugiafunkcinį maišelį.  Bendruomenės simpatijų prizas atiteko komandai Antspaudinės apyrankės  iš II D, gaminančiai apyrankes su piršto antspaudu. Nominacija Geriausias komandinis darbas atiteko Aš esu tu komandai iš II S, kuriančiai psichologinės sveikatos programėlę. Nominacija Geriausio marketingo  sprendimas   atiteko FotoMoto  komandai iš II KTU, kuriančiai aprangą su atšvaitais motociklininkams. Dvi nominacijas Finansiškai raštingiausia MMB ir   Versliausia MMB pelnė MMB JIEMA  iš II KTU, ši komanda gamina rankdarbių rinkinių dėžutes su instrukcijomis.  Originaliausią verslo idėją sugalvojo III B ir III S MMB AJE, kurianti daugkartinio naudojimo sąsiuvinį - knygutę priešmokyklinukams.  Socialiai atsakingiausia MMB – Socializuok iš IIS klasės – ši MMB kuria socialinių valandų svetainę. Inovatyviausią MMB  tapo Heartfelt iš III S – jos nariai kuria marškinėlius, perspėjančius apie pervargimą. Startuoliškiausia MMB atiteko II S komandai JERAM‘S, kuriančiai išmaniąją šiukšliadėžę.
    Komisijos nariai: Tadas Bartaševičius ir Rūta Kupčinskaitė iš „Spanguolės dirbtuvėlių“, Andrius Papečkys (UAB „Trys rodikliai"), Beata Valungevičienė (Marijampolės moksleivių kūrybos centras), Rūta Priven-Vaitkevičienė (Marijampolės regiono jaunųjų verslininkų klubas), Daiva Muckuvienė bei Jolanta Dumbliauskienė (Marijampolės savivaldybė), Edita Mačiunskaitė-Vilkelienė bei „Mantingos“ labdaros ir paramos fondo direktorė Žaneta Grašienė („Mantinga“ ), ne tik vertino, skyrė nominacijas, bet ir dalijosi savo patirtimi, skatino moksleivius. Jų palaikymas ir patarimai jauniesiems verslininkams - neįkainojama dovana.

KARJEROS SAVAITĖ –2024: VDU diena

Abiturientai, trečių gimnazijos klasių  ir II KTU klasės  mokiniai susipažino su universitetu: fakultetais, studijų programomis, stojimo tvarka.
Informatikos fakulteto prodekanė doc. dr. Sigita Urbonienė vedė pamoką IB klasės mokiniams tema „Kas ta matematika ir kam ji reikalinga? Ką veikia matematikai?“.  
Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto prodekanė Aistė Žemaitytė IKTU klasės gimnazistams skaitė paskaitą „Ar būtina būti politiku, kad išmanytum politiką?“. Atkreipė dėmesį ir pademonstravo pavyzdžių, kaip kuriamos ir platinamos melagienos.  II KTU klasė išklausė šios dėstytojos vedamą paskaitą „Jauno žmogaus įsitraukimas į politiką – kam to reikia?“. Akcentuota būtinybė jauniems žmonėms nelikti abejingiems ir dalyvauti rinkimuose, nes, priešingu atveju, jų problemas „sprendžia“ vyresnioji karta.
Chemijos besimokantys abiturientai ir IC klasės mokiniai susitiko su Gamtos mokslų fakulteto doc. dr. Lina Rageliene ir aktyviai dalyvavo jos vedamoje paskaitoje „Ar plaukų plovimas – cheminis eksperimentas?“. Šios paskaitos metu buvo supažindinta su šampūnų rūšimis, į ką reikia atkreipti dėmesį juos perkant. Tad mokiniai praplėtė chemijos ir sveikatos puoselėjimo žinias.
Prof. dr. Rimantas Daugelavičius skaitė paskaitą „Ar tikrai mums bus geriau, jeigu žus milijonai bakterijų?“ mūsų abiturientams, besimokantiems biologijos. Akcentuota mikroorganizmų svarba: jie skaido žmonių sukurtas atliekas, yra naudojami maisto pramonėje, biotechnologijose bei atlieka svarbų vaidmenį ekosistemoje. Mokiniai sužinojo, kaip bakterijos prisidėjo prie ląstelių vystymosi ir darė įtaką jų atliekamoms funkcijoms. Paskaitos pabaigoje padaryta išvada, jog ne visos bakterijos yra kenksmingos ir sukeliančios ligas, jos atlieka ir būtinas funkcijas žmogaus organizme.
VDU dienos negalime įsivaizduoti be jaunimo mėgstamo protmūšio. Tad ir šiemet antrų klasių komandos varžėsi tarpusavyje.  Klausimai iš įvairių disciplinų leido pasitikrinti turimas žinias, taip pat atskleidė komandų sumanumą ir pastabumą. Nugalėtojais tapo IIE klasės komanda. Visi šios komandos nariai buvo apdovanoti prizais – gertuvėmis su universiteto atributika. Protmūšį vedė Marketingo ir komunikacijos departamento studijų marketingo ir priėmimo skyriaus vadovė Loreta Petrauskaitė ir šio skyriaus specialistas Laurynas Samajauskas.
Gimnazijos karjeros ugdymo specialistė Karolina Dzingaitė IB ir IE klasių mokinius pakvietė į Profesijų mugę, kurios metu buvo pristatytos kinologo ir bausmių vykdymo sistemos pareigūno profesijos.
Šių mokslo metų karjeros dienos, kaip ir praėjusiais mokslo metais, buvo orientuotos į abiturientų poreikius, atsižvelgta ir į kitų klasių gimnazistų lūkesčius.
Nuoširdžiai dėkojame visiems mūsų renginio svečiams.
Nijolė Grinytė,
karjeros savaitės organizatorė

,,Odė Marijampolei"

Gruodžio 3 d. Marijampolės krašto ir Prezidento K. Griniaus muziejuje įvyko konkurso ,,Odė Marijampolei" baigiamasis renginys, į kurį buvo pakviesti Sūduvos gimnazijos I KTU klasės mokiniai Evita Simonaitytė, Grantas Šimčikas, Justė Kauneckytė (mokytoja Dž. Gaižauskienė) ir III S klasės mokinys Augustas Lozoraitis (mokytoja L. Kraukšlienė). Iš viso konkurse dalyvavo 28 (14 V-VIII ir 14 IX-XII kl.) Marijampolės savivaldybės mokyklų mokiniai.
Renginyje buvo pranešimas apie Marijampolės vardo istoriją, pristatyta komisija, aptarti vertinimo kriterijai, skambėjo kanklių ir skudučių  muzika. Darbai buvo vertinami labai atsakingai, atsižvelgiant į mokinių kūrybiškumą, istorines žinias apie miestą, gebėjimą eiliuoti laikantis odės žanro reikalavimų.
Garbingą II vietą savivaldybėje laimėjo III S klasės mokinys Augustas Lozoraitis, ne tik parašęs odę Marijampolei, bet ir ją iliustravęs (išleistas atvirukas su mokinio kūrybiniu darbu ir piešiniais). Visiems dalyviams įteiktos atminimo dovanėlės.
Sveikiname Augustą ir jo mokytoją L. Kraukšlienę.

                                     Lietuvių k. ir literatūros mokytojos L. Kraukšlienė ir Dž. Gaižauskienė

Gruodžio 3 d. gimnazijoje lankėsi Vilniaus universiteto atstovai.

Per trečią pamoką ryšių su mokyklomis koordinatorius Evaldas Matijošaitis  III-IV klasių mokinius interaktyviu būdu supažindino su universitetu ir studijų galimybėmis.
Filologijos fakulteto atstovas dr. Šarūnas Šavėla su III klasių mokiniais nagrinėjo muzikos reikšmę Antikoje.
Į klausimą „Pasaulis keičiasi - kas padės žmonėms prisitaikyti?“ atsakymo padėjo ieškoti filosofijos fakulteto atstovės.
 Komunikacijos specialistė Jorė Bendinskaitė II klasių mokiniams vedė pamokas apie kibernetinį saugumą, o mokiniai, pasitikrindami žinias, atliko testą apie fišingą. Taip pat vyko grafinio dizaino dirbtuvės, kurių metu mokiniai mokėsi kurti kvietimą į renginį. 
Nepamiršti buvo ir gimnazijos I klasių mokiniai, kuriems karjeros specialistė Karolina per klasės valandėlę organizavo „Profesijų mugę“. Pirmokus aplankė ergoterapeutė Ieva Bogužaitė, multimedijų specialistas Martynas Klimašauskas, karšto oro baliono pilotas Juozas Varanka, siuvėja Gintarė Kavaliauskienė, amatininkė Gintarė Kulbienė.

KARJEROS SAVAITĖ –2024: KTU diena

Gruodžio 2 - 6 dienomis gimnazijoje vyksta Karjeros savaitėje – 2024: karjeros mugė. Mūsų gimnazistai jau keturioliktą kartą bando surasti sėkmingos karjeros formulę. Tai padaryti šiemet jiems padės Kauno technologijos universiteto, Vytauto Didžiojo universiteto ir Vilniaus universiteto atstovai.
Karjeros savaitė prasidėjo KTU diena. Pirmiausia II KTU, II S ir II B klasių mokiniai dalyvavo paskaitoje „Nanotechnologijos – tik filmuose?“, kurią vedė doc. dr. Živilė Rutkūnienė, Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto studijų prodekanė. Pranešėja gimnazistus supažindino su makro, mikro ir nano pasaulio skirtumais, juose veikiančiais dėsniais, paaiškino nanotechnologijų išradimų reikšmę realiame gyvenime.  
Ekonomikos ir verslo fakulteto doc. dr. Daiva Laskienė II KTU klasės mokiniams vedė paskaitą „Kaip veikia ekonomika?“ Docentė aptarė ekonomikoje veikiančius dalyvius, nurodė juos siejančius ekonominius ryšius. Pristatytas ekonomikos apytakos modelis padėjo mokiniams suprasti ekonominės sistemos formavimąsi. Pamokos dalyviai buvo paskatinti dovanėlėmis su KTU atributika.
Rinkodaros ir komunikacijos departamento studijų informacijos sklaidos specialistė Ugnė Juteikaitė paskaitoje „Kaip įgyti kompetencijų, kai niekas nenori tavęs samdyti?“ supažindino abiturientus bei trečių klasių gimnazistus su jų kompetencijų stiprinimo galimybėmis, davė patarimų, kaip kiekvienam didinti savo vertę darbo rinkoje, kaip tinkamai pasirengti būsimam darbo pokalbiui, kaip tinkamai save pristatyti potencialiam darbdaviui.
Universiteto atstovės pristatė studijų programas, reikalingus egzaminus, stojamųjų balų skaičiuoklę, stojimo tvarką.
Nuoširdžiai dėkojame viešnioms už mokiniams suteiktas žinias ir asmenines konsultacijas.
Nijolė Grinytė,
karjeros savaitės organizatorė

Gimnazistai filme „Gimęs antrą kartą“

         „Gimęs antrą kartą“ – tai filmas, analizuojantis meilės ir jos pakaitalų paieškas jauno žmogaus gyvenime. Remiantis tikrais įvykiais pasakojama žmogaus, vardu Vladas, istorija. Vladas turi vieną troškimą – mylėti ir būti mylimas, tačiau jį kaustančios baimės ir priklausomybės stabdo nuo geresnio gyvenimo paieškų. Tai yra žmogaus atgimimo istorija – skausmingas perėjimas iš dvasinės mirties į visavertį gyvenimą.
         Po filmo mokiniai turėjo unikalią galimybę bendrauti su Vladislavu Pociumi, kuris ir yra tikrasis filmo herojus (pagal jo asmeninę istoriją ir sukurtas šis filmas).
         Gimnazistai ne tik filmu susižavėjo, bet ir stebėjosi, jog pats istorijos autorius savo gyvenimą sugebėjo pakeisti. Iš narkotikų priklausomybės išsivadavęs sukūrė pagalbos centrus kitiems panašaus likimo vyrams ir gyvena prasmingai, padėdamas kitiems iš priklausomybių vaduotis.

Geologinė kelionė

     Lapkričio 22 dieną Sūduvos gimnazijos geografijos mokytojos ir III- IV klasių mokiniai vyko į integruotą geologijos- geografijos pamoką „Gamtos istorijos knygą atsivertus”.
      Pamoka vyko Kaune, ypač vaizdingame Jiesios upės žemupyje. Mokiniai sužinojo apie praeityje ir šiuo metu vykstančius geologinius procesus, nulėmusius geografinių aplinkos objektų atsiradimo istoriją. Susipažino su Lietuvos paviršių suformavusiais ledynais, sužinojo, kiek jų buvo, kokias nuogulas ir nuosėdas paliko, kaip jie suformavo Lietuvos reljefą.
      Pamokoje vaizdingai, aiškiai ir suprantamai buvo pateiktos moksliniais tyrimais pagrįstos žinios, kurios leido mokiniams patirti pažinimo džiaugsmą, skatino mokinius domėtis gyvosios ir negyvosios gamtos objektais, kurti tvirtesnį ryšį su gimtosiomis vietomis.
       Mokiniai  tapo tikros geologinės ekspedicijos dalyviais, nes išvykos metu, pučiant šiauriniam vėjui, po kojomis slystant lapams, padengtiems pirmuoju sniegu, teko   septynis kilometrus sparčiu žingsniu kilti ir leistis stačiais Jiesios upės šlaitais.

Lapkričio 16 – osios -Tolerancijos dienos – minėjimas Sūduvos gimnazijoje

Kodėl kasmet grįžtame prie tolerancijos temos? Šios vertybės reikia mokytis visą gyvenimą, nes Tolerancija – tai tarsi plytos, iš kurių statomas brangiausias ir vienas svarbiausių statinių Žemėje – žmogaus asmenybė. Lapkričio 16–ąją  yra minima tarptautinė Tolerancijos diena. Šių metų Tolerancijos dienos pavadinimas – PERMAINŲ VĖJAS, kurį simbolizuoja vėjo malūnėliai. Vėjo malūnėlis - dinamiškas, judantis, kaip ir pati besikeičianti visuomenė. Tik tolerantiškas žmogus gali būti atviras pozityvioms permainoms. Tolerancijos dienos minėjimui  I- II klasių mokiniai gamino įvairius vėjo malūnėlius, kurie simbolizuoja visuomenės toleranciją skirtumams.