foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

centras

Projektinė veikla (LT)

EU flag LLP LT 01

logo3europe

Projects (EN)

baneris

logo3europe

Draugai

new logo IL 254x75

 

naujausias1

 

Chrestomatija baner

 

small tinklas

 

Be pavadinimo

 

 
 
 Ši vasara man buvo ypatinga. Mažai kam paslaptis yra tai, kad itin domiuosi kruvinuoju pokario laikotarpiu – partizaniniu karu. Tai žinodama, mano istorijos mokytoja V. Pituškienė man parekomendavo stovyklą, siekiančią įprasminti pokario kovas. ,,Laisvės kovų atmintis“ yra kiekvienų metų vasarą Lietuvos laisvės kovų įamžintojų Sąjūdžio bei Vilniaus universiteto istorijos fakulteto organizuojama stovykla. ,,Laisvės kovų atmintis“ padeda atrasti, surasti, suprasti ne vien kažką naujo ir negirdėto, bet ir pažinti patį save.
 Stovykloje dienos buvo suskirstytos, kada vyks žygiai ir žvalgymai, kada paskaitos. Žygiai ir žvalgymai, žinoma, paliko stipresnį įspūdį. Tomis dienomis buvome kautynių, bunkerių, stovyklaviečių vietose. Taip teko patekti į vienų žymiausių Lietuvos partizanų rėmėjų ir ryšininkų Sajų sodybą. Sodyba ypatinga tuo, jog būtent čia 1949metais buvo įkurtas LLKS prezidiumas. Žvalgėme vieną žymiausių - Užpelkių kautynių vietą, kurioje žuvo du 1949 vasario 16 signatarai. Buvome prie keleto bunkerių. Juos tvarkėme, išžvalgėmė. Teko rasti daug įvairių parizanams priklaususių daiktų: kulkų, maisto dėžučių, vinių, peilių ir netgi pusę surūdijusio pistoleto. Vienas įspūdingiausių radinių buvo VVS ženkliukas. Ne vienam teko ir ašarą nubraukti. Sutvarkėme keleto kovotojų žuvimo vietas, išgirdome šių jaunų kovotojų gyvenimo, mirties istorijas. Kaip padėką už jų auką uždegėmė žvakutes ir dainavome partizaniškas dainas. Vienas įsimintiniausių stovyklos įvykių buvo susitikimas su kovotoju Vytautu Juozu Valotka. Gerbiamas Valotka papasakojo apie partizanų buitį ir atsakė į visus stovyklos dalyvius dominusius klausimus. Iš Jo išgirdome niekam nežinomų partizanų sukurtų, bet neskelbtų dainų. 
 Nors ši stovykla skirta partizaninėms kovoms, tačiau labai daug galima sužinoti ir apie kitus, ne mažiau reikšmingus Lietuvos istorijos įvykius. Paskaitose, vedamose universitetų dėstytojų ir profesorių, gavome tokią informaciją, kurios, tikriausiai, daugiau niekur nerasime. Šių metų stovykloje buvo galima išgirsti apie 1794metų didvyrį Tadą Kosčiušką, 1940 metų okupaciją, Klaipėdos krašto istoriją. Žinoma, neapsieita be paskaitų apie stovyklos įkvėpėjus – partizanus.
 Savaitė Balandiškyje buvo nuostabi ir dėl jos oranizatorių bei dalyvių. Visi čia susirenka dėl bendro tikslo ir susidomėjimo Lietuvos istorija. Labai smagu rasti bendraminčių. Organizatoriai buvo ypač malonūs: jie atsakė į visus man rūpinčius klausimus, išmokė prasmingų istorijos pamokų. Ši stovykla tikrai netiks žmonėms, kurie nėra patriotiški, nemėgsta dainuoti, šokti, nėra žengeidūs. Diena buvo ir sutinkama, ir palydima su muzika, dainomis. Visi čia tapome draugais, dėl to išsiskyrimas buvo labai skaudus. Dar bent pora savaičių gyvenau šios stovyklos prisiminimais.
 Ši stovykla buvo vienas iš įspūdingiausių įvykių. Čia įgytos žinios man yra neįkainojamos. Visos emocijos, žygiai ir žmonės yra neištrinami ir palieka itin gilų pėdsaką. Kai kuriems tai gali būti puikus kelrodis, padedantis apsispręsti dėl gyvenimo kelio. Kitų metų vasaros labiausiai laukiu būtent dėl šios savaitės stovykloje. Be galo noriu sužinoti daugiau istorijų, faktų ir bent taip prisidėti prie partizaninio karo įamžinimo ir partizanų didžiavimosi jaunąja mūsų Tėvyne.

Mano dienynas

new logoDienyno adminstratorius - 
Darius Kazlauskas
kazlauskasd@gmail.com

Pagalbos linija

33
Kamuoja abejonės?
KLAUSK PSICHOLOGO !
32
 
Tėvų linija
 

1 wifi

get

GPIS

ibtywb2

musu pinigai

header short

EMP sugedo 210x105

© 2019 Marijampolės Sūduvos gimnazija Visos teisės saugomos. Kopijuoti turinį be raštiško gimnazijos sutikimo griežtai draudžiama.